Odcień

0

Odcień

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku kalibru - odcień produkowanych płytek także ulega zróżnicowaniu w procesie wypalania, dzieje się tak z powodu reakcji fizyko-chemicznych zachodzących pod wpływem warunków panujących w piecu.
W procesie produkcji ceramiki jest to zjawisko naturalne.
Biorąc pod uwagę podział płytek ceramicznych ze względu na obecność szkliwa, różnicowanie odcieni przebiega na dwa różne sposoby:

- w przypadku płytek szkliwionych odcień dotyczy przemian szkliwa, a więc komponentu, na który można mieć ograniczony wpływ;
- w przypadku płytek nieszkliwionych odcień dotyczy masy ceramicznej, a więc zależy od zasypu mieszanki minerałów używanych do produkcji.

Wynikiem tego jest występowanie dwóch różnych systemów numeracji odcieni.

Płytki szkliwione:

Płytki szkliwione produkowane są kilku odcieniach. Odcień 0 (nazywany także wzornikiem - WZ), to pierwsza partia danej kolekcji.
Oprócz niej występują wersje jaśniejsze oraz ciemniejsze.

Płytki nieszkliwione:

W przypadku płytek nieszkliwionych, a więc niektórych kolekcji klinkieru oraz gresu, nie ogranicza się liczby odcieni, jako że każda partia produkcyjna charakteryzuje się innym wybarwieniem. Z tego też powodu odcienie nadaje się każdej kolejnej partii w sposób rosnący, poczynając od wielkiej litery i uzupełniając ją wartością liczbową, czyli począwszy od A1, a skończywszy na Z99.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl